Краків. Штрихи до портрету.

Поїздка до Кракова була спонтанною і знову ж пов"язана з питанням візи. Оскільки у паспорті стоїть польський шенген, то першим перетином  кордону  по правилах має бути польський. Отже, ми вибрали Краків. 
Ми виїхали в ніч на Хелоуїн, 31 жовтня, і були приємно вражені відсутністю машин на кордоні. Ще ніколи кордон не перетинався так швидко. 
Польща зустріла світанком і вітряками. 
У Краків ми приїхали зранку, поселення у хостел було з 12 години, тому ми припаркували машину напроти нашого будинку і вирішили прогулятися містом. Усі парковки у місті платні, приблизно 3 злотих у годину, за добу збирається нормальна сума. 
Краків приємно здивував трамваями, вони швидко і часто просто ганяють вулицями. На зупинках є електронне  табло, де вказано найближчі рейси. 
Краків - колишня столиця Польщі і одине з найкрасивіших міст Європи. У Старому Місті  (Stare Miasto), розташованому в кільці парків Планти, збереглося кілька сотень цінних архітектурних пам'яток.
2000 року Краків удостоївся звання «Культурної столиці Європи», на ряду з такими містами, як Париж, Мадрид, Амстердам. Абсолютно заслужено, на мій погляд. 
Зранку   стояв густий туман, це надавало місту особливої атмосфери. 
З 1940 по 1945 рік Ринкова Площа носила назву Площа Адольфа Гітлера (Adolf-Hitler Platz), про це мало хто знає і говорить зараз. 
І історичний центр міста, і Єврейський квартал рясніють кафе, магазинами і пабами, а середньовічна ринкова площа, що займає площу більше 40 000 кв.м., - це справжня відрада для очей.
Ціни в середньому не дешеві, щоб пообідати,  вам треба буде 20 злотих, кухоль пива 8 злотих, так само й кава.  
Під час правління Казимира Великого на площі були побудовані суконні ряди. У середні віки  в Кракові  деякі товари могли продаватися тільки в певних місцях і тільки лише місцевими купцями. Наприклад, торгівля сукном була дозволена саме в Сукенницях. 
Ця споруда наразі прикрашає місто, на першому поверсі розташовані крамнички, на другому - музей. 
Взагалі прогулюватися у цьому місці - одне задоволення і розкіш для фотографа) 
Краківські коні, що везуть карети, завжди ходять парами. Якщо одна тварина з якої-небудь причини не може працювати, доводиться міняти відразу двох. 
За час, проведений разом, коні звикають один до одного, підлаштовуючись під ритм і ходу сусіда. Тому геть відмовляються ходити в одній упряжці з «чужинцями», залишається тільки повчитися у цих тварин взаємної вірності.
Далі ми прямуємо до Вавеля. Розташований на високому березі Вісли,  Вавель  включає в себе королівський замок, кафедральний собор, і систему замкових укріплень.
До кінця XX століття після формування польської державності Вавель стає центром політичної та духовної влади. З другої половини XI століття і до початку XVII-го він є резиденцією польських королів. У XIV столітті за короля Казиміра Великому (1333-1370), коли Краків став столицею держави, і надалі, при правлінні Ягеллонів, Вавель досягає найбільшого розквіту.
У ті століття, коли Краків був столицею держави, польські королі сиділи в тронному залі на Вавельському пагорбі, проте навіть після перенесення столиці до Варшави, претенденти на трон продовжували прибувати саме сюди аби коронуватися в кафедральному соборі.
Вавель прекрасний восени і нам пощастило, що саме у цю пору ми попали туди. 
Внутрішній дворик Вавельського замку - це особливе місце. Воно володіє своєю, нереально  особливою,  енергетикою. Кажуть, що туди заборонено вхід з телекамерами. (Я була настільки захоплена, що Женя сказав: "Райчук, закрий рота")) 
Що ж так притягує до Кракова гостей? Перш за все, чари старих вуличок і площ, урочисте благородство унікальних костелів, привітний прийом жителів, а також неповторна атмосфера його кафе і ресторанчиків.
Зразу за замком можна спуститися до Вісли, це улюблене місце для прогулянок місцевих жителів та туристів. 
Там плавають зовсім ручні лебеді, яких можна покормити просто з рук. 
І саме тут було зроблене знамените чорно-біле фото з лебедями, яке відоме на весь світ. Можливо, навіть саме з цими птахами. Я була вражена) 
Ввечері місто набуває особливого шарму. 
Описати Краків декількома сторінками тексту неможливо, людина може жити все життя в цьому місті але так до кінця і не пізнати його. Однак, якщо ви хочете зрозуміти і пізнати Польщу, вам обов'язково потрібно розпочати з Кракова, бо саме він є її душею.
Є відоме польське прислів"я: Визначні пам'ятки Варшави можна порахувати на пальцях.
У Кракові ж визначна пам'ятка всього одна - сам Краків.

І важко з цим не погодитися.